5 cele mai mari finale de la Wimbledon din toate timpurile

4) Roger Federer vs Andy Roddick, 2009

Andy Roddick a fost un veteran în lupte colosale de cinci seturi, dar cel mai adesea a ajuns pe partea greșită a rezultatului. Nu a fost diferit când maestrul elvețian l-a întâlnit pe americanul de foc pe 5 iulie 2009 la All England Club.

Aceasta a fost cea de-a treia întâlnire a acestora într-o finală de la Wimbledon, Federer depășind în mod convingător Roddick în primele două.

kit de reparare a pantofilor de tenis

Roddick a luptat din greu până la finală, învingându-i pe Lleyton Hewitt și Andy Murray în rundele anterioare. Dimpotrivă, Federer trecuse pe lângă adversarii săi fără a lăsa un singur set în proces.

Cadrul a fost perfect, iar cei doi gladiatori au luat locul central pe Curtea Centrală. Federer își căuta al șaselea titlu și Roddick spera să strice petrecerea.

Americanul a început puternic, servindu-și drumul către primul set cu 7-5. Întotdeauna fusese dificil să spargă serviciul lui Roddick, dar dacă cineva putea să o facă, atunci era marele Roger Federer. Totuși, în acea duminică, Roddick avea planuri diferite. Se pare că servea mai bine la fiecare joc.

Al doilea set s-a dus la egalitate pe care Roddick l-a condus cu 6-2, dar Federer a salvat 4 puncte set și a reușit cumva să-l câștige. Al treilea set a fost, de asemenea, la egalitate, ambii bărbați ținându-și strâns serviciul. Federer a câștigat-o confortabil și a fost la o distanță de a obține încă un Grand Slam.

Spre surprinderea tuturor, Roddick l-a rupt pe Federer în setul patru și a egalat meciul câștigând cu 6-3. Apoi a început al cincilea set istoric pentru finalul epic.

Nu a existat o singură oportunitate de punct de rupere în primele 16 jocuri. La 8-8, elvețianul era într-un moment de deranj, servind la 15-40, dar a reușit să-i refuze Roddick posibilitatea de a servi pentru campionat.

ținute cu pantofi de tenis

Nu s-au mai oferit puncte de pauză până la 14-15, când Federer a rupt pentru prima dată în meci serviciul lui Roddick și a cucerit un record al 15-lea Grand Slam. Meciul este amintit atât pentru longevitate, cât și pentru discursul sfâșietor al lui Roddick după meci.

Tenis - Campionatele Wimbledon 2009 - Ziua treisprezecea - Clubul de tenis și croquet All England Lawn