Italian Open 2021: 3 lucruri care s-au remarcat în victoria epică a lui Rafael Nadal asupra lui Denis Shapovalov

Rafael Nadal și Denis Shapovalov

De nouă ori campionul Romei, Rafael Nadal, l-a învins joi pe Denis Shapovalov cu 3-6, 6-4, 7-6 (7-3) în optimile de finală ale Italiei. Shapovalov a luptat curajos timp de trei ore și 27 de minute, dar în cele din urmă a cedat faimoasei voințe și spiritului de luptă al spaniolului.

Nadal a ajuns acum la al 16-lea sfert de finală la Roma și spera să continue și să câștige al 10-lea titlu la evenimentul istoric. Pe această notă, iată o privire la trei lucruri care s-au remarcat în meciul de maraton:

# 1 Denis Shapovalov a început cu un aer ușor și a câștigat primul set fără mari probleme

Denis Shapovalov l-a rupt pe Rafael Nadal în primele două jocuri de serviciu ale acestuia din urmă și părea să fugă odată cu primul set. Shapovalov s-a repezit rapid cu un avans de 3-0, dar ilustrul său adversar a revenit în felul acesta pentru a câștiga trei din următoarele șase jocuri.

bretele ptex

Șapovalov a lovit în mod repetat întoarcerile adânci, în special din spate, împiedicându-l astfel pe Nadal să se poziționeze pentru a-și juca lovitura ulterioară. Cârligul canadian cu o singură mână l-a testat pe Nadal pe tot parcursul întâlnirii, iar câțiva dintre câștigătorii săi au fost la fel de curați ca un fluier.

Shapovalov a lovit 11 câștigători în primul set, dar Nadal a luptat mai bine în ultimele etape, venind cu șapte câștigători proprii. Un șut care trece pe terenul transversal și un câștigător în linie, ambele în fața frontului, au fost selecția loviturilor pe care Nadal le-a produs în primul set.

Dar Shapovalov a atins în mod constant loviturile de fund adânc în jumătatea terenului lui Nadal, iar spaniolul nu i-a putut reține suficient.

# 2 Rafael Nadal a revenit când primul serviciu al lui Denis Shapovalov a început să se clatine

Rafael Nadal

Calitatea primului serviciu al lui Denis Shapovalov a scăzut în setul secund, ceea ce i-a permis lui Rafael Nadal să revină în meci. Nadal a început să-i ofere canadianului gustul propriei sale medicamente, dându-și revenirea adânc; el a pedepsit al doilea serviciu al adversarului său și l-a lovit în mod repetat în colțul său din spate.

Totuși, Shapovalov a fost cel care a început al doilea set în ascensiune. El a intrat într-un avans de 3-1, rupându-l pe Nadal, înainte ca spaniolul să-și ridice jocul și să câștige cinci jocuri la rând pentru a conduce 5-3.

Shapovalov a ținut scorul pentru 4-5, dar Nadal a reușit să servească setul.

Primul raport de servire al lui Shapovalov a fost de doar 50% în al doilea set, în timp ce Nadal a reușit să mențină un raport de 70%. Șapovalov a comis, de asemenea, 15 erori neforțate în al doilea set.

# 3 Setul final a fost un slugfest, dar Rafael Nadal a reușit să scape

Denis Shapovalov a dus o luptă bună, dar a pierdut restrâns în setul final

racheta de badminton folosita

Slugfest-ul dintre cei doi a continuat în al treilea set, ambii jucători schimbând în mod repetat mâini de curte și venind cu câștigători ocazionali în linie. Cu toate acestea, Denis Shapovalov s-a obosit vizibil pe măsură ce meciul a evoluat și a scăpat unele din mâinile sale pentru a acumula erorile neforțate.

Totuși, canadianul a reușit să lupte până la final și a servit câțiva ași (12 în meci) pentru a-și menține serviciul. De asemenea, a jucat frecvent lovitura de picătură și s-a repezit deseori în plasă în al treilea set, într-o încercare de a scurta raliurile.

Rafael Nadal, la rândul său, a apărat superb și a lovit câțiva câștigători feroce, dar nu a reușit să vină cu pauza decisivă. Nadal a fost apoi supus unei presiuni imense servind la 5-6, și a fost chiar obligat să salveze două puncte de meci - ambele s-au încheiat cu erori directe ale lui Shapovalov.

Setul s-a dus în cele din urmă la un tiebreaker, unde spaniolul a reușit să-și păstreze calmul și să încheie lucrurile cu 7-3. Shapovalov nu a coborât fără luptă, dar Nadal a fost ultimul om în picioare, sărbătorind încă o victorie memorabilă pe lut roșu.