Wimbledon 2019: Wozniacki obține o victorie importantă asupra lui Kudermetova

Ziua a treia: Campionatele - Wimbledon 2019

Caroline Wozniacki a avut o provocare pe mâini, dar a ieșit victorioasă pentru a intra în runda a treia a Campionatelor de la Wimbledon miercuri. Danezul a avansat în setul secund pentru a o învinge pe Veronika Kudermetova cu 7-6 (5), 6-3 pe Court One la All England Tennis Club.

Wozniacki a ieșit din răzbunare după ce a pierdut în runda de deschidere a Open-ului francez în fața rusului. Deși nu a intrat adânc în Slam-ul anterior, a câștigat o victorie împotriva unui fost număr 1 mondial a fost mare pentru tânăra de 22 de ani. Timpul ei jucând la Hertogenbosch și Eastbourne a pregătit-o bine completând luni o victorie puternică asupra Ysaline Bonaventure. Având în vedere să tragă o altă supărare, energia economisită de Wozniacki de la sfârșitul brusc de luni ar trebui să vină rapid.

Amândoi au început bine setul cu dubla eroare a lui Wozniacki, dar au tras suficiente erori pentru a menține jocul. Rusul s-a descurcat mai bine cu o lovitură directă și câteva erori din danez pentru a se ridica la nivel. Au rămas în serviciu până la cinci, când Kudermetova i-a îngrijorat pe fani, în timp ce ea arăta că are probleme cu respirația pe teren. Un timp medical acordat cu kinetoterapeutul a ajutat-o ​​să intre din nou în acțiune și să se împotrivească împotriva lui Wozniacki în a șasea.

Tratamentul a continuat să facă minuni pentru tânăra de 22 de ani, când s-a menținut în fața lui Wozniacki până în al zecelea care a creat un posibil tiebreak. Ea l-a urmărit pe tânărul de 28 de ani cu o a șasea reținere consecutivă pentru a trece într-un tiebreak care ar vedea că unul dintre ei se poticnește. Prin șase puncte, au rămas morți chiar, dar în al șaptelea punct, Wozniacki a prins minibreakul pentru a conduce cu 4-3. Un punct pe serviciu a deschis diferența, dar un mini-break pentru Kudermetova a redus marja. O mare eroare din partea rusă a înmânat punctul de set al lui Wozniacki, care a venit într-un al doilea set de teren care a revenit în plasă, încheind o provocare strânsă de 56 de minute.

Pe măsură ce al doilea set a început, Wozniacki a încercat să o elimine pe Kudermetova cu o lovitură de 40-15. Tânărul de 22 de ani s-a adunat din nou pentru a-l forța pe deuce negând celei de-a 14-a sămânțe un punct AD pentru a deține un serviciu. În fața primului ei deficit al meciului, Wozniacki s-a menținut ferm în al doilea și a legat o pauză în jocul următor, care a depus eforturi în joc, dar a fost câștigat rapid. Ea a adăugat un serviciu pentru dragoste care a deschis decalajul cu un scor de 3-1. Cea de-a cincea a devenit cea mai competitivă din tot meciul, deoarece Kudermetova a avut aproape jocul blocat, dar a fost forțat să reducă.

Cei doi au jucat șapte pauze în care Kudermetova a avut nevoie de șapte încercări pentru a bloca jocul după cele zece minute necesare pentru a câștiga. Păstrarea legăturii cu danezul a făcut multe eforturi, în timp ce Wozniacki a continuat în a șasea și a ținut înainte de a înfrunta rusul la serviciu. Ea a reușit să păstreze un capac pe joc și să rămână un joc în jos. Cea de-a 14-a cap de serie a blocat ultima așteptare de serviciu înainte de a pleca împotriva serviciului lui Kudermetova în a noua.

A fost din nou un moment pentru a închide jocul care a scăpat de ea, deoarece erorile neforțate, care erau numeroase, au costat-o ​​să joace deuce. După trei pauze și o a treia încercare de punct de meci, Wozniacki a terminat ziua în timp ce Kudermetova a greșit ultima dată terminând jocul în 1 oră și 47 de minute.

Sunt foarte mulțumit de rezultat, a spus Wozniacki reporterului BBC Sports Simon Mundie. Este o adversară dură și servește foarte mult. Am fost frustrat că nu puteam obține a doua pauză în setul secund, pentru că mi-ar fi dat o mică pernă, dar am reușit să o câștig la reveniri, așa că sunt mulțumit de asta.

I-a dat sentimentul cel mai pozitiv să-și răzbune pierderea la Roland Garros și să găsească o modalitate de a o distruge cu doar șase erori neforțate pe tot parcursul meciului.

A fost important pentru mine, pentru că m-am simțit destul de bine, iar corpul meu este sănătos și acesta este principalul lucru și sper să mai pot avea câteva meciuri aici.

Se va uita vineri în runda a treia când o va înfrunta pe Shuai Zhang din China.

Probleme Frecvente

Iată cum puteți transmite online competiția Miss America 2020 dacă nu aveți cablu. Urmăriți cum 51 de femei concurează pentru locul de muncă al Miss America și ambasador pentru Rețeaua Miracolului pentru copii.

Repetarea în scenă este un obicei pentru Serena Williams.

Minnesota și Georgia Tech caută să-și închidă anotimpurile cu o victorie în Quick Lane Bowl din 2018. Iată cum să vizionați jocul online fără cablu.

Una dintre cele două echipe neînvinse rămase în țară, Michigan va lua duminică Northwestern. Iată cum puteți viziona jocul online.

Iată cum să urmăriți meciul Coppa Italia de astăzi dintre Inter și Cagliari, dacă sunteți în Statele Unite.