Milos Raonic o supără pe Frances Tiafoe la Toronto cu 37 de ași, în doar al cincilea meci din 2021

La Montreal, Jennifer Brady a salvat două puncte de meci într-o victorie în fața Jelenei Ostapenko.

Urmăriți: Raonic finalizează o victorie în revenire împotriva capului de serie nr. 9 Tiafoe la Toronto

Un jucător care concurează doar în cel de-al cincilea meci din două sezoane nu ar trebui să amenințe un jucător care se bucură de un an revoluționar într-un clasament înalt în carieră. Un număr 545 mondial, care poartă îmbrăcăminte neagră fără logo și încălțăminte la fel de nedescriptivă, nu ar trebui să împingă un top 10 vibrant la frustrare.

Și totuși, Milos Raonic, fostul finalist de la Wimbledon pe calea revenirii, a făcut mai mult decât atât împotriva lui Frances Tiafoe luni seară la National Bank Open din Toronto - l-a învins.

Milos Raonic a lovit 37 de ași într-o victorie în trei seturi în fața lui Frances Tiafoe.

Într-o performanță de întoarcere sub lumini, canadianul în vârstă de 32 de ani a luat cele mai bune lovituri ale lui Tiafoe într-un set de deschidere de maraton înainte de a reseta și, joc de serviciu cu joc de serviciu, încet a rupt avansul și încrederea americanului.

Pierderea unui departajare de 20 de minute în setul de deschidere, 14-12, la un apel neobișnuit (dar corect) ar trebui să pună orice jucător pe tilt. Îl lăsăm pe arbitrul Fergus Murphy să explice ce s-a întâmplat:

Dar profesionistul care este, Raonic s-a bazat pe lovitura care i-a definit cariera, serviciul supersonic, pentru a-l vedea în cele din urmă trecut de Tiafoe, 6-7 (12), 7-6 (4), 6-3.

Favoritul publicului a lovit 37 de ași în total, inclusiv unul la punctul de meci și nu i-a permis lui Tiafoe să mențină un nivel prelungit de impuls. Tânărul de 25 de ani a fost fără îndoială cel mai bun jucător în timpul mitingurilor, Raonic donând puncte cu erori pe tot parcursul meciului. Dar cel defavorizat cunoștea sarcina la îndemână: ține serviciul și exercită presiune asupra lui Tiafoe, iar el a executat-o ​​la un nivel foarte înalt.

Comentând pentru Tennis Channel, Andrea Petkovic l-a lăudat pe Tiafoe în timpul departajarii de 26 de puncte pentru „jucat procentual de tenis”. Cu siguranță devenea frustrat pe măsură ce punctele de set au fost smulse cu o lovitură din brațul viu al lui Raonic, dar să-l forțeze pe Raonic să-l învingă la propriul său joc a fost misiunea – una pe care Tiafoe a finalizat-o cu succes la început.

Dar, în mod surprinzător, Raonic a fost cel care l-a depășit pe ultra-fit Tiafoe după două ore și 44 de minute. Melodia lui Petkovic s-a schimbat în al treilea set, deoarece ea a criticat-o pe Tiafoe pentru că nu a reușit să-și facă adversarul obositor să muncească și mai mult.

A fost foarte bine pentru Raonic, care s-a descurcat oarecum confortabil cu al treilea set spre bucuria fanilor de la Universitatea York.

„Slujește la fel ca azi.” a scris comentatorul de tenis Jose Morgado , „încă poate învinge aproape pe oricine.”

În alte scoruri de notă de la Toronto, Gael Monfils l-a depășit pe sferturile de finală de la Wimbledon, Chris Eubanks, cu 7-6 (3), 6-7 (4), 6-1; Matteo Berrettini — la fel ca Raonic, un server masiv care sa întors recent de la accidentare — a trecut de Gregoire Barrere, 6-4, 6-3; iar vicecampionatul din 2022, Hubert Hurkacz, l-a depășit pe Alexander Bublik, cu 6-3, 7-6 (2).

trebuchet minge de tenis

Pe partea WTA a acestui eveniment pseudo-combinat, disputat în două orașe și provincii diferite, drama a domnit pe Curtea 9. Acolo, Jennifer Brady a învins-o pe Jelena Ostapenko cu scorul improbabil de 7-6 (7), 0-6, 7-. 6 (8). Americanul, care s-a întors în turneu după o recuperare prelungită a accidentărilor chiar săptămâna trecută la Washington D.C., a salvat două puncte de meci și a revenit cu 1-4 în decizia decisivă.

Avem nevoie de Madison Keys nouă puncte de meci pentru a-l supune pe eternul Venus Williams — deși ea le-a câștigat pe toate în al doilea set al unei victorii relativ simple cu 6-3, 7-5.

În alte scoruri de la Montreal, Victoria Azarenka a câștigat cel de-al 187-lea meci WTA la nivel 1000 în fața Magdei Linette, cu 6-3, 6-0; Sloane Stephens a eliminat-o pe locul 28 pe Anhelina Kalinina, scor 6-4, 7-6 (2); iar Katie Boulter a eliminat-o cu ușurință pe canadianca Rebecca Marino, 6-3, 6-1.

Probleme Frecvente

Alexander Zverev se întâlnește joi cu Fernando Verdasco în runda a doua a evenimentului ATP 250 de la Köln. Zverev conduce capul-în-cap 3-2 între cei doi jucători.

Dacă nu ați urmărit niciodată spectacolul numit Press Your Luck, nu știți ce vă lipsește. Acest articol va explica cum să deveniți fan al acestui spectacol. Urmăriți mai multe episoade Apăsați-vă norocul pentru a urmări evenimentele obișnuite din timpul ...

Încercați să aflați cum să descărcați aplicația Disney Plus de pe Galaxy Tab? Iată un pas cu pas despre cum să vizionați Disney Plus pe tabletele Samsung.