Milos Raonic va juca Andy Murray în semifinalele Australian Open

Milos Raonic Australian Open 2016 semifinale

Aceasta va fi prima semifinală a lui Raonic la Australian Open

Semănătoarea canadiană 13, Milos Raonic, a învins-o pe a 23-a cap de serie Gael Monfils, din Franța, într-un set de patru, meci de 2 ore și 16 minute - 6-3, 3-6, 6-3, 6-4 pentru a avansa în semifinalele Australian Open pentru prima dată în carieră.

Perechea a jucat de trei ori în trecut, Monfils câștigând ambele meciuri la care ambii jucători au participat. setează la finala internațională din Brisbane la începutul lunii ianuarie.

abilități de rachetbal

Fiecare dintre victoriile lui Raonic în Australian Open până acum a fost în seturi drepte, cu excepția dezmembrării impresionante a lui Stan Wawrinka, numărul 4 mondial, în meciul din runda a patra a perechii.

Având în vedere că Wawrinka va câștiga acest lucru, Raonic a câștigat primele două seturi înainte ca elvețienii să încerce să fure un marș târziu și să preia controlul meciului din setul final pentru a câștiga 6-4, 6-3, 5-7, 4- 6, 6-3.

Raonic, în vârstă de 25 de ani, a devenit primul canadian care a ajuns în toate cele patru sferturi de finală ale campionatului de Grand Slam și, cu victoria de astăzi, și-a văzut cel mai bun punct final din Australian Open.

El a ajuns în semifinalele unui Grand Slam cu altă ocazie - la Wimbledon în 2014, când a coborât la Roger Federer în seturi drepte.

poți pune pantofi de tenis în uscător

În afară de victoria sa asupra lui Wawrinka, Raonic a câștigat fiecare meci de la Australian Open anul acesta în seturi drepte convingătoare, iar marele server a impresionat și în meciul de astăzi.

Atât Monfils, cât și rivalul său canadian sunt cunoscuți pentru serviciile lor puternice, deși francezul a avut o remiză relativ ușoară până la confruntarea de sferturi de astăzi; fiecare dintre jucătorii cu care s-a confruntat a fost nesimțit.

Nu a fost în niciun caz o competiție ușoară pentru tânărul canadian de astăzi, Monfils a luptat incredibil de puternic până la sfârșitul meciului. După ce Raonic a luat primul set bine luptat, francezul s-a luptat, reușind 37 de câștigători în cele patru seturi. De fapt, cu doar 17 erori neforțate la Raonic’s 36, Monfils a jucat jocul mai curat.

Din păcate pentru cap de serie 23, cele 6 duble greșeli ale sale au venit în momente foarte nepotrivite și au contribuit cel mai semnificativ la pierderea sa în sferturile de astăzi. Performanța sa din al doilea set ar fi putut compensa statistic spectacolul său în celelalte, dar Raonic a fost semnificativ mai consistent.

Monfils a păstrat jocul interesant, totuși, cu câteva lovituri bine plasate și câștigători directi la fel de puternici ca și Raonic. Francezul a reușit apoi să scape cu succes un punct de pe Raonic, în timp ce a încărcat plasa la Roger Federer.

cum să obțineți disney plus pe roku

În cele din urmă, însă, Raonic este cel care îl va înfrunta acum pe Andy Murray în semifinalele Australian Open; perechea are un record egal la cap și amândoi au fost în formă bună recent, ceea ce va face un concurs interesant.