Cele mai mari 5 supărări din istoria French Open

Robin Soderling Rafa Nadal 2009

Soderling, relativ neexperimentat, a dat afară campionul în exercițiu și regele de argilă Rafa Nadal pe lut

Sezonul terenului de lut se apropie acum de sfârșit, cu al doilea Grand Slam al anului - French Open a început. Este foarte așteptat ca numărul 1 mondial Novak Djokovic să câștige coroana, oferindu-i o șansă la slamul calendarului atotcuprinzător.

Numărul 1 mondial al Serbiei nu a câștigat încă Openul Franței, învins de trei ori în finala singurului slam pe teren de argilă - de două ori de regele de argilă Rafael Nadal și o dată, anul trecut, de asul elvețian și de numărul 4 mondial Stan Wawrinka.

Djokovic s-a aflat în forma sa obișnuită în acest an, câștigând Australian Open pentru a începe anul, dar a avut puțin succes pe argilă. Cu Rafael Nadal câștigător la titlul de la Monte Carlo Masters - un turneu pe care Djokovic l-a prăbușit în primul său meci, pierzând în fața Jiri Vesely, clasat pe locul 55.

După ce a participat la Barcelona Open, pe care Nadal l-a câștigat pe 9atitlu la, Djokovic a revenit pentru a câștiga titlul de Madrid Masters, dar a fost taxat oarecum pe drumul său spre acolo. Săptămâna trecută, sârbul s-a confruntat cu locul 3 mondial Andy Murray în finala BNL Internazionali d’Italia sau Openul Italiei (Roma Masters), dar nu a părut să fie complet sigur. După o aproape pierdere în semifinale a unui Kei Nishikori aprins, Djokovic nu numai că a scăpat un set, dar aproape că a pierdut tiebreak-ul din setul final, sârbul a pierdut în finală în fața lui Andy Murray, care a obținut o victorie directă în set vizibil agitat Djokovic luptându-se până la final.

Iată o privire înapoi la cele mai mari 5 supărări din istoria French Open:

poze tenis de masa

Robin Soderling îl învinge pe Rafael Nadal, în 2009

La Openul Franței din 2009, Soderling l-a destituit pe Rafael Nadal - care fusese neînvins la turneu de la debutul său profesional în 2005.

Spaniolul, considerat pe scară largă cel mai mare jucător de teren de lut din istoria tenisului, a avut o serie de 31 de meciuri neînvinsă la Roland Garros și a câștigat deja trei titluri de lut în acel an calendaristic.

Soderling, care s-a clasat pe locul 23 la turneu, l-ar da pe Nadal cu 6-2, 6-7, 6-4, 7-6 pentru a trece în final la final în acel an. În cele din urmă avea să piardă în fața lui Roger Federer, care cu această victorie și-a finalizat cariera de Grand Slam.

Probleme Frecvente

Fie că sunteți în căutarea de a reda în flux jocuri și videoclipuri, fie că doriți doar să transmiteți în flux, iată un rezumat al celor mai bune laptopuri pentru streaming pe Twitch și YouTube.

Jucați profesioniștii în Wii Tennis și doriți să vă potriviți viteza de servire? Vrei să servești mingea atât de repede încât fumează? Cu puțină practică și câteva mișcări noi, veți putea face exact asta. Începeți un meci de tenis Wii Sports. Dacă doriți să...

Foștii profesioniști Jimmy Arias și Paul Annacone au discutat recent despre șansele lui Roger Federer la Roland Garros.

Curățarea așternuturilor grele de iarnă este crucială dacă intenționați să o păstrați primăvara. Primul lucru pe care ar trebui să-l faceți este să verificați eticheta de îngrijire a lenjeriei de pat. Eticheta de îngrijire va oferi instrucțiuni producătorului cu privire la modul de curățare a ...

Așteptata continuare „Deadly Excursion: Kidnapped From the Beach” are premiera vineri seară. Iată cum puteți viziona filmul online gratuit.