Cum să țineți scorul pentru tenis

Tenisul are unul dintre cele mai ciudate sisteme de scor din lumea sportului, dar este, probabil, unul dintre cele mai distractive sporturi de jucat. Vestea bună este că, odată ce ați învățat sistemul de notare, nu vă va fi greu să vă amintiți. Derulați în jos până la Pasul 1 pentru a afla sistemul de scor în jocul de tenis.

tipuri de lovituri în badminton

Parte unu din 2: Înțelegerea scorului

1. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 1

unu Luați în considerare diferența dintre un joc, un set și un meci. Meciul este termenul care se referă la întreaga durată de joc a tenisului. Un meci este format din cel mai bun din trei seturi, sau cel mai bun din cinci seturi (în funcție de liga ta). Fiecare set se joacă cel mai bine din șase jocuri.
  2. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 2

2 Știți cum este marcat fiecare joc. Un jucător servește pe meci. Un joc este în general câștigat atunci când un jucător (sau o echipă dacă jucați dublu) câștigă patru puncte. Un punct este început atunci când un jucător servește, iar adversarul îl lovește înapoi și punctul continuă într-o manieră înainte și înapoi până când un jucător îl lovește sau în plasă. Rețineți că un joc poate dura șapte puncte sau mai mult pentru a se încheia dacă, de exemplu, un jucător câștigă trei puncte și altul câștigă patru. Fiecare punct primește propria valoare pentru fiecare jucător:
    • Primul punct câștigat este '15 puncte '
    • Al doilea punct câștigat este „30 de puncte”
    • Al treilea punct câștigat este „40 de puncte”
    • Al 4-lea punct câștigat face GAME (semnificând sfârșitul jocului)

3. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 3

3 Știți cum să apelați scorul atunci când serviți. În timpul fiecărui joc, este sarcina serverului să strige scorul, astfel încât adversarul să-l poată auzi (cu excepția cazului în care jucați într-un cadru profesional în care are un deținător de scor). Trebuie să spuneți întotdeauna scorul dvs., urmat de scorul adversarului. De exemplu:
    • Dacă ai câștigat două puncte și adversarul tău a câștigat unul, ai striga „30-15”.
    • Dacă adversarul tău a câștigat trei puncte și tu ai câștigat unul, ai striga „15-40”.
  4. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 4

4 Înțelegeți cum este marcat fiecare set. Fiecare set este jucat până când un jucător sau o echipă (dacă jucați dublu) a câștigat șase jocuri. La începutul serviciului, trebuie să strigați întotdeauna numărul de jocuri câștigate de fiecare jucător sau echipă, începând cu scorul dvs. De exemplu:
    • Dacă ai câștigat patru jocuri, iar adversarul tău a câștigat două, ai striga „4-2” înainte de a începe „jocul de serviciu” (jocul în care servești mingea, mai degrabă decât primești).
  5. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 5

5 Știți că trebuie să câștigați întotdeauna cu doi dacă există o egalitate. Aceasta se referă atât la jocuri, cât și la seturi. Aici sunt cateva exemple:
    • Dacă amândoi aveți un scor de la 40 la 40, atunci trebuie să câștigați două puncte la rând pentru a câștiga jocul. (Consultați Pasul 3 de mai jos pentru mai multe detalii).
    • Dacă amândoi ați câștigat 5 jocuri, iar scorul este de 5 la 5, atunci va trebui să câștigați încă două jocuri la rând pentru a ajunge la 7-5 pentru a câștiga setul.
    • Dacă este 5 la 5 și câștigi următorul joc, scorul devine 6-5. Dacă pierzi următorul joc și scorul este 6-6, va trebui să câștigi 8 la 6 pentru a câștiga setul. Unele seturi au avut scoruri de 12 până la 10 sau chiar mai mari.
  6. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 6

6 Știți când meciul a fost câștigat (sau pierdut). În funcție de liga în care jucați, va trebui fie să câștigați trei din cinci seturi, fie două din trei seturi. Cu toate acestea, la fel ca în cazul jocurilor și al seturilor, trebuie să câștigi cu doi. Asta înseamnă că meciurile pot fi uneori cinci din șapte seturi, sau chiar șapte din nouă seturi dacă tu și adversarul tău continuați să legați.
  7. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 7

7 Știți cum să notați scorul după meci. Pe un scorecard, ar trebui să scrieți scorul fiecărui set. Ar trebui să scrieți întotdeauna primul dvs. scor. De exemplu, dacă ați câștigat meciul, tabloul de bord ar putea arăta astfel:
    • 6-3, 4-6, 6-2. Asta înseamnă că ai câștigat primul set 6 jocuri la 3; ai pierdut al doilea set 4 jocuri la 6; și ai câștigat al treilea set 6 jocuri la 2.
    Publicitate

Parte 2 din 2: Înțelegerea terminologiei

1. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 8

unu Înțelegeți ce înseamnă „toate” în tenis. „Toate” înseamnă în esență „ambele” în lingo-ul de tenis. Dacă tu și adversarul tău ați câștigat ambele un punct, ajungând astfel la 15-15, de fapt veți striga „15-all”. Același lucru este valabil și pentru seturi. Dacă amândoi ați câștigat trei jocuri, ați striga „3-all” înainte de a începe serviciul.
  2. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 9

2 Știți ce înseamnă „dragoste”. Și nu, nu vorbim despre dragostea romantică sau chiar cea platonică. În tenis, cuvântul „dragoste” se referă la un scor zero. De exemplu:
    • Dacă slujești și nu ai câștigat niciun punct, dar adversarul tău a câștigat două, ai striga „dragoste-30”.
    • Același lucru este valabil și pentru jocuri. Dacă ai câștigat trei jocuri, dar adversarul tău nu a câștigat niciunul, ai striga „3-dragoste”.
    • Dacă abia începi un joc și niciunul dintre voi nu a câștigat niciun punct, ai striga „dragoste-tot”. (Care este un sentiment destul de frumos pentru a începe un joc).
  3. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 10

3 Înțelegeți cuvintele „deuce” și „avantaj”. În tenis, când doi jucători au un scor egal de 40 la 40 în timpul unui joc, se numește „deuce”. Există două modalități de a juca un deuce - fie câștigă persoana care obține următorul punct, fie joci „avantaj” („anunț” pe scurt). Aceasta înseamnă că un jucător trebuie să câștige punctul de duș și următorul punct.
  4. Imagine intitulată Keep Score for Tennis Step 11

4 Înțelegeți „ad-in” și „ad-out”. Când jucătorul care servește câștigă punctul de duș, scorul este „ad-in” (avantaj-in, adică serverul are avantajul). Când receptorul câștigă punctul de duș, scorul este „ad-out”. Dacă un jucător câștigă punctul de deuce, dar nu câștigă reclama, atunci scorul revine la deuce.
    • De exemplu, dacă ai servi și ai câștiga amândoi patru puncte (ajungând la 40-40 a.k.a. deuce), atunci ai servi din nou. Să presupunem că ați câștigat punctul de duș făcându-l „ad-in”. Dacă câștigi următorul punct, vei câștiga jocul. Dacă pierzi următorul punct, scorul se întoarce la deuce și adversarul tău are șansa să te învingă și să obțină „publicitate”. Dacă oponentul tău pierde „reclama”, acesta se întoarce la deuce ... etc.
    Publicitate

Întrebări și răspunsuri ale comunității

Căutare Adăugați o întrebare nouă
  • Întrebare Care sunt originile sistemului de scor în tenis? Peter Fryer
    Antrenorul de tenis Peter Fryer este un scriitor și antrenor de tenis cu sediul în Derry, Irlanda de Nord. Și-a finalizat calificarea profesională în tenis la scurt timp după ce a terminat universitatea și predă tenis de peste 13 ani. Peter a început Love Tennis Blog în 2010 și contribuie la BBC și la mass-media naționale. Peter Fryer Răspunsul expertului antrenorului de tenis Se spune că originile sistemului de punctare provin din Franța. Francezii au folosit fața unui ceas pentru a ține scorul, de unde provin 15, 30 și 40. 45 a fost scăpat deoarece a fost prea multă gură în timpul unui joc. L’oeuf, adică oul, a fost folosit pentru 0, de unde primim ‘dragoste’.
  • Întrebare Cine primește un punct dacă servesc și adversarul ratează? Dacă serviciul tău este în joc și adversarul nu returnează mingea, este punctul tău.
  • Întrebare Poate înscrie un jucător când adversarul său servește? Donagan Răspuns de sus Da. Oricare dintre jucători poate câștiga orice punct, indiferent de cine servește.
  • Întrebare Cum diferă un teren de dublu de un teren de simplu? Donagan Top Answerer Un teren de dublu este mai lat (dar nu mai lung) decât un teren de simplu pentru a găzdui doi jucători de fiecare parte.
  • Întrebare Pot câștiga un meci de tenis în două seturi? Da, puteți câștiga un meci în două seturi dacă este un meci „cel mai bun din trei”. Alte meciuri sunt „cele mai bune din cinci”, adică câștigătorul trebuie să câștige trei seturi.
  • Întrebare Cum înscrieți break-urile? Donagan Primul jucător (sau echipă) care câștigă șapte puncte și are un avantaj de cel puțin două puncte este câștigătorul unui tie-breaker. Tie-break-urile nu folosesc forma obișnuită de scor de tenis. Folosesc numerele obișnuite, 1, 2, 3 etc. (câte unul pentru fiecare punct). O parte poate câștiga un tie-break cu un scor de 7-0, 7-1, 7-2 etc. Dacă scorul este de 7-6, totuși, jocul nu s-a terminat și continuă să joace până la o singură echipă are încă două puncte decât cealaltă parte.
  • Întrebare Ce înseamnă punctul de rupere? A „sparge servirea” înseamnă că jucătorul care nu servește câștigă un joc împotriva serverului. Un „punct de pauză” apare atunci când jucătorul care nu servește este în măsură să câștige un joc câștigând următorul punct. Exemple de scor de puncte de pauză (scor de server - scor non-server): 0-40 (3 puncte de pauză) 15-40 (2 puncte de pauză) 30-40 (1 punct de pauză) și Ad Out (1 punct de pauză). În toate aceste exemple, dacă jucătorul care nu servește câștigă punctul următor, câștigă jocul și „servește la pauză”.
  • Întrebare Care este cuvântul adecvat pentru patru puncte în tenis? Nu există un termen specific care să denote un al patrulea punct într-un joc obișnuit de tenis. Sistemul obișnuit de scor în tenis începe cu „dragoste” sau zero. Primul punct se numește „15”. Al doilea punct se numește „30”. Al treilea punct se numește „40”. Următorul (sau al patrulea) punct nu are nume! Dacă un jucător înscrie un al patrulea punct înainte ca adversarul să înscrie trei puncte, jocul s-a terminat și de fapt nu există niciun scor atașat victoriei. În cazul în care jucătorii ajung la egalitate 40-40, se numește deuce și continuă să joace, dar nu există niciun nume atașat la scorul de patru puncte.
  • Întrebare Trebuie să jucăm șase jocuri pentru un set? Un set constă din macar șase jocuri. Pentru a câștiga un set, un jucător trebuie să câștige cel puțin șase jocuri și trebuie să câștige cu cel puțin două jocuri mai mult decât adversarul. Astfel, un scor câștigător ar putea fi 6-0, 6-1, 6-2, 6-3 sau 6-4. Dacă scorul este 6-5, adversarii trebuie să continue să joace până când un jucător a câștigat două jocuri mai mult decât adversarul. Un set poate dura 20 sau mai multe jocuri. (Mai recent, au instituit „tie-breaker” pentru a evita seturile foarte lungi.)
  • Întrebare Care este cel mai scurt meci posibil? Donagan Top Answerer Ar fi un meci în care unul dintre jucători să câștige fiecare punct: 4 puncte pentru a câștiga un joc, 6 jocuri pentru a câștiga un set și 2 seturi pentru a câștiga meciul. Asta înseamnă că un jucător ar putea câștiga un meci cu doar 48 de puncte și, dacă adversarul nu ar câștiga niciun punct, ar fi cel mai scurt meci posibil.