Finalul French Open 2016: Andy Murray vs Novak Djokovic Live! Novak Djokovic câștigă cu 3-6, 6-1, 6-2, 6-4

Andy Murray Novak Djokovic în direct

Nici Murray, nici Djokovic nu au câștigat Openul Franței

S-A TERMINAT! NOVAK DJOKOVIC A CÂȘTIGAT FRANCESUL DESCHIS 3-6, 6-1, 6-2, 6-4

„Blestemul” este rupt în cele din urmă. Sârbul, în cea de-a patra sa finală a French Open, a câștigat în cele din urmă titlul. După două pierderi în fața lui Nadal și una în fața lui Stan Wawrinka, Djokovic a câștigat în cele din urmă toate cele patru slame - și deține toate cele patru titluri împreună pentru un Career Slam!

Nu numai că Novak Djokovic a câștigat acum 12 Grand Slam, dar are și patru majore la rând. Dominare absolută a sârbilor.

Acum a devenit doar al optulea jucător care a câștigat toate cele patru Slams Rod Laver, Roger Federer, Rafael Nadal, Don Budge, Roy Emerson, Bjorn Borg și Fred Perry sunt ceilalți.

DOUĂ puncte de campionat pentru Novak Djokovic și a ratat! Acum este la deuce - poate Murray forța ceva?

Setul 4, Joc 9 - Murray îl lovește și se află acum la al doilea punct de joc! Mai este ceva luptă în acest meci? Totuși, el plasează acest lucru, iar serviciul său a pierdut în mod evident puterea pe care a avut-o în partea inițială a acestui meci.

A reușit să mențină traseul 4-5 și din nou, Djokovic servește pentru campionat. Acum a venit rândul lui Djokovic să se clatine - vom vedea un al cincilea set?

Setul 4, Jocul 8 - Acest meci a fost caracterizat de câteva raliuri strălucite și acest lucru nu este diferit. Totuși, Murray le pune capăt bine. Și îl încheie pe acesta cu un câștigător strălucit, care îl bate pe Djokovic. Totuși, 5-3 la Novak Djokovic în al patrulea, iar Murray pe piciorul din spate servește în continuare pentru a rămâne în meci.

Setul 4, Jocul 7 - TRIPLE BREAK POINT. Acest lucru va fi terminat în acest set. Murray scoate toate opririle cu mâna dreaptă, cu spatele, cu 180 de grade și chiuveta bucătăriei, aruncată pe net. Nu funcționează, iar Djokovic la 5-2 va servi pentru campionat.

Al patrulea set, jocul 3: totul s-a terminat, se pare. Murray arată acum ca un om învins.

Setul 4, Jocul 2: Reveniri fabuloase de la Novak Djokovic. A câștigat cu 25% mai multe raliuri decât Murray și la 2-1 în acest set și până la o pauză caută să pună capăt acestui lucru în acest set.

Setul 4, Jocul 1: Punct dublu de rupere - iar Murray l-a pierdut! El a fost rupt - în spirit și stabilit.

TREI SET NOVAK DJOKOVIC! 3-6, 6-1, 6-2 LA LUMEA NR. 1

Setul 3, Jocul 7: Murray menține 5-2, dar Djokovic servește acum pentru set. TRIPLE SET POINT pentru liderul 5-2.

Setul 3, jocul 6: Jocul a fost mai lung decât de obicei, dar acum Murray este pe piciorul din spate și servește pentru a rămâne în platou. Totuși, face o treabă bună și acum se află la punctul de joc.

Setul 3, Jocul 5: Djokovic fuge cu asta după ce se clatină. Acum este punctul de pauză, Murray și Djokovic conduc cu 4-1.

Setul 3, Jocul 2: Murray deține, dar abia. 1-1 și mingea arată ferm în terenul lui Djokovic acum.

Setul 3, Jocul 1: Acesta este un punct fenomenal din partea lui Novak Djokovic. S-a întors în acest domeniu - și, probabil, se uită la titlu. Există un incendiu în jocul său care părea să fie semnalat mai devreme, cumva.

AL DOILEA SET NOVAK DJOKOVIC, 6-1!

Setul 2, Jocul 7: Breadstick! Și acesta este al doilea set pentru Novak Djokovic, 6-1.

Setul 2, jocul 6: Djokovic fuge cu asta. El este la triplu punct de pauză - și pauză! 5-1 Novak Djokovic.

Setul 2, Jocul 5: Andy Murray reușește să țină, dar Djokovic și-a ridicat nivelul și este vizibil. Acum este la punctul de joc ... și îl ia! A urcat cu 4-1 în setul secund.

Al doilea set: Se poate numi acest set Întoarcerea regelui? Nu există Gandalf, dar există un vrăjitor pe teren și este Novak Djokovic. A retras lucrurile în mod strălucit - acum o pauză de serviciu pentru a conduce Murray cu 3-0 și acum este la triplu punct de pauză!

Primul set de joc 9: ANDY MURRAY CÂȘTIGĂ PRIMUL SET! Astăzi este în flăcări și joacă cu erori minime în jocul său. Are 6-3.

Primul set Game 8: Se adună și se luptă puțin. Novak Djokovic nu este sigur că se află și cere să fie verificat. Un pic supărat. Este doar în. Judecătorul de linie verifică urmele de lut și Hawkeye spune că intră. Joc Djokovic, care urmărește 3-5.

Primul set Game 6: Novak Djokovic s-a întors - sau este? Un raliu strălucit între cei doi, în timp ce Djokovic înscrie punctul cu o lovitură frumoasă și, în cele din urmă, ia jocul. Totuși, el continuă cu 2-4.

Murray joacă un tenis strălucit astăzi. Mergând în jurul liniei de bază, este incredibil de agil și se întoarce în toate direcțiile pentru a face câteva fotografii.

Primul set Joc 5: Andy Murray valorifică pentru a ține! Acum s-a ridicat cu 4-1 și totul merge prost pentru Novak Djokovic în timp ce Murray se ridică de la linia de bază.

Djokovic nu pare prea confortabil - a comis deja 6 erori neforțate în primul set; Pe de altă parte, Murray a comis doar unul.

Primul set Game 4: Murray se întoarce! Boris Becker este în tribune și nu pare prea fericit. 3-1 Andy Murray.

Primul set 3: Serviciul normal a fost reluat. Murray își menține serviciul la zero. Câteva serviri bune din joc.

Primul set 2 joc: Djokovic îi salvează pe doi dintre aceștia, cu un superb drept pe teren și un as. Totuși, Murray primește jocul cu o lovitură încântătoare, urmată de un lob de spate perfect.

Primul set 2 joc: Murray cu trei puncte de pauză, început nebun de joc. Djokovic își gustă propriul medicament.

Primul set de joc 1: Djokovic îl rupe pe Murray în primul joc în sine. Murray trebuie să-i necăjească pe marcatori.

Primul set de joc 1: Trei puncte de break pentru Djokovic.

Primul set de joc 1: Începem cu Murray care îi servește lui Djokovic. Imediat Djokovic aruncă într-o lovitură încântătoare. 0-15 lui Djokovic.

blocare mașină cu minge de tenis

Se face formalitatea aruncării, iar jucătorii încep să se încălzească. Este de cuviință ca acești doi să dispute Finala, ambele cu sezoane grozave pe teren de lut.

Jucătorii sunt însoțiți pe teren de băieții cu mingea, Andy Murray mai întâi, urmat de favoritul Djokovic. O primire excelentă pentru ambii jucători.

E aproape timpul! Totul se întâmplă pe Court Philippe Chatrier, în timp ce perechea se ocupă de primele lor titluri de Open Franceză respective.

Este o luptă între numărul 1 mondial și numărul 2 mondial, în timp ce Novak Djokovic îl ia pe Andy Murray. Sârbul, care a fost finalist anul trecut, nu a câștigat niciodată titlul, pierzând anul trecut în fața elvețianului Stan Wawrinka, care însuși a ieșit de la deschiderea Franței în semifinale după o pierdere de patru seturi în fața lui Murray.

Djokovic conduce rivalitatea perechii cu o marjă semnificativă, câștigând până acum 23 din cele 33 de meciuri ale perechii.

Cei doi s-au mai întâlnit la Roland Garros - cel mai recent în 2015, Djokovic l-a eliminat pe Murray în semifinalele evenimentului. Cei doi s-au întâlnit pe argilă de patru ori, Murray câștigând o dată - una cheie, dat fiind că scoțianul a obținut acea victorie pentru a câștiga titlul la Openul Italiei sau la Roma Masters luna trecută, cu o victorie în seturi drepte asupra serbului său în luptă rival.

Capul de serie s-a luptat mai devreme cu jucătorul japonez Kei Nishikori în semifinalele evenimentului, aproape pierzând în timp ce se grăbea să ajungă în finală. El nu a câștigat niciodată titlul la French Open, în ceea ce a devenit cunoscut sub numele de „blestemul său French Open”.

În mod ciudat, Djokovic este unul dintre cei mai de succes jucători de teren de argilă din tenis și, probabil, unul dintre cei mai de succes jucători de teren de argilă care nu au câștigat niciodată titlul aici.

Fostul nr. 1 și regele argilei Rafael Nadal fusese într-o formă excelentă înainte de turneu și a fost unul dintre liderii titlului, dar s-a retras înainte de meciul său din runda a treia, cu o accidentare gravă la încheietura mâinii, care a încheiat o cursă altfel puternică prin Deschis. A câștigat 9 titluri aici și a căutat o zecime - a lui Decima - cu o potențială victorie aici.

Având în vedere propria formă din ultimii doi ani, Novak Djokovic pare să fie favoritul pentru a câștiga aici.

Cei doi s-au încrucișat la finala de Grand Slam de pe șase ocazii pana acum; Djokovic a câștigat toate cele patru confruntări la Australian Open (2011, 2013, 2015, 2016), iar Murray a câștigat la US Open (2012) și Wimbledon (2013).

Probleme Frecvente

Bianca Andreescu nu a reușit să câștige dintr-un set împotriva Simonei Halep la finala WTA după ce Elina Svitolina a învins-o pe Karolina Pliskova.

Cameron Norrie l-a susținut pe Roger Federer pentru a face o cursă profundă la Wimbledon anul acesta după ce a pierdut sâmbătă în fața elvețianului în runda a treia.

Stefanos Tsitsipas îl înfruntă pe Maxime Cressy în meciul său din a doua rundă la US Open din 2020. Aceasta va fi prima întâlnire a carierei în turneu.

Nick Saviano încheie relația de antrenor.