Roger Federer câștigă al 7-lea titlu în Halle, învingându-l pe Alejandro Falla din Columbia în seturi drepte

Alejandro Falla și Roger Federer

Berlin, 15 iunie (IANS) Fostul 1 mondial Roger Federer l-a învins pe Alejandro Falla în seturi drepte pentru a-și revendica duminică cel de-al șaptelea titlu Halle.

Federer a avut nevoie de 89 de minute pentru a demonta Falla 7-6 (2), 7-6 (3) și a câștiga cel de-al 79-lea titlu ATP. În afară de aceasta, a fost a șaptea victorie a lui Federer în tot atâtea meciuri împotriva Falla din Columbia.

Federer a avut un avantaj de 5-3 în primul set, dar Falla a luptat înapoi pentru a forța un tiebreak. Federer s-a retras în tiebreak după 2-2 pentru a câștiga cinci puncte consecutive, sigilând primul set.

De șapte ori campion la Wimbledon și-a folosit elanul pentru a sparge primul serviciu al lui Falla în setul secund. Falla a răspuns imediat când s-a rupt.

Ambii jucători nu au mai oferit oportunități de break-break și al doilea set a intrat într-un tiebreak. Federer a ieșit cu un avans de 3-0, oferindu-i lui Falla nicio șansă de a schimba lucrurile.

Cu victoria de la Halle, Federer este încrezător în fața Wimbledonului.

„Principalul lucru este că am câștigat. Alejandro s-a întors bine și dacă pierzi mitinguri lungi împotriva lui, va fi greu ”, a spus Federer.

Falla a adăugat: „El este regele regilor în tenis. Sunt foarte fericit, în ciuda înfrângerii, am avut o săptămână grozavă aici. '

Probleme Frecvente

Un ghid complet despre cum să vizionați un flux live de baschet Carolina de Nord vs Iona pe computer, telefon sau dispozitiv de streaming.

Magda Linette se înfruntă cu Irina-Camelia Begu în prima semifinală din Cleveland. Ambele femei caută să ajungă la prima lor finală WTA din sezon.

Cum să lovești o lovitură de picior în tenis. Serviciile Topspin, cunoscute în mod obișnuit ca „lovituri de lovitură”, sunt un serviciu popular de tenis. O lovitură de lovitură reușită va lovi partea laterală a terenului adversarului și va sări până la umeri, acolo unde adversarul tău ...

Tt a fost un meci obligatoriu pentru perechea franceză și au obținut prima victorie a turneului.

Roger Federer cochetează cu ideea de pensionare de când și-a încheiat cariera Slam la Roland Garros. Totuși, Federer a spus că intenționează să joace tenis atât timp cât sănătatea îi permite.