Novak Djokovic predomină asupra lui Tomas Berdych pentru a obține titlul de Monte Carlo Masters

Novak Djokovic pozează cu titlul Monte Carlo Masters

Novak Djokovic l-a învins pe Tomas Berdych cu 7-5, 4-6, 6-3 pentru a-și cuceri al doilea titlu Monte Carlo și al treilea titlu Masters 1000 al anului. Numărul 1 mondial a devenit primul om care a câștigat primele trei titluri Masters 1000 ale anului după victorii la Indian Wells și Miami.

SETUL 1: Ambii jucători s-au luptat să-și țină serviciul

Berdych a început la un început perfect când a spart serviciul lui Djokovic în primul joc. Numărul 8 mondial a reușit un câștigător strălucit în schimbul timpuriu pentru a-i neliniști pe sârbi. Berdych și-a ținut apoi serviciul cu relativă ușurință pentru a alerga cu un avans de 2-0.

magazin de tenis pentru jucători

Djokovic a fost nevoit să lucreze din greu de Berdych, care a ținut partea superioară în raliuri la începutul finalei. Numărul 1 mondial s-a bazat pe loviturile sale și pe câștigătorii din dreapta pentru a trage 2-3.

Berdych a ratat câteva forehands și a compensat un backhand pentru a face față unui punct de rupere în al șaselea joc. Djokovic era la egalitate cu 3-3, când mana lui Berdych a durat mult.

Urmărește jocul Broncos online gratuit

Erorile neforțate ale lui Berdych au început să crească, deoarece a ratat trei retrageri în al șaptelea joc pentru a-i oferi lui Djokovic un avans de 4-3. Berdych a fost rupt în al optulea joc când a lovit cu capul pe linie.

Cehul s-a rupt imediat pentru a rămâne în primul set și și-a ținut serviciul pentru a iubi chiar și scorurile la 5-5. Sârbul și-a ținut slujba obligându-l pe Berdych să-și țină slujba pentru a forța un egal. Berdych a salvat două puncte de break în al doisprezecelea joc, dar nu l-a putut opri pe Djokovic să ia primul set cu 7-5.

SETUL 2: Berdych a revenit bine pentru a-l ține pe Djokovic la distanță

Djokovic s-a trezit cu 0-30 în jos în primul joc din al doilea set, dar a săpat adânc pentru a-și ține serviciul. Semința nr. 6 a rămas în vânătoare cu o lovitură de dragoste în al doilea joc. Câteva erori neforțate de la Berdych au asigurat că Djokovic a urcat cu 2-1. Berdych a salvat un punct de pauză în al patrulea joc pentru a înscrie egal la 2-2.

Djokovic s-a trezit cu 0-40 în jos, dar câteva prime serviri combinate cu câteva erori neforțate de la Berdych au însemnat că sârbul a fost în fața setului secund.

mânere de tenis

Ploaia a întrerupt jocul mai mult de o oră. Pauza de ploaie l-a ajutat cu siguranță pe Berdych, care a ieșit să tragă servind lui Djokovic în al șaptelea joc pentru a merge cu 4-3 în sus. Nu a mai existat nici o pauză de serviciu, Berdych și-a consolidat pauza la toate lucrurile la un singur set.

SET 3: Djokovic s-a dovedit prea puternic pentru Berdych

Djokovic a fugit cu un avans de 4-0, cu două pauze de serviciu pentru a-l zdruncina pe Berdych în setul al treilea. Numărul 6 a rupt-o pe Djokovic imediat înapoi pentru a rămâne la distanță atingătoare de sârb. Deși Berdych a avut oportunități de break point mai târziu în al treilea set, el nu a valorificat, Djokovic a servit setul și meciul pentru a câștiga al doilea titlu de Monte Carlo Masters.

Probleme Frecvente

Cum se scurtează curelele pentru rucsac. Rucsacurile au două curele pentru a oferi libertate pentru rucsac și-a regla stilul sau nivelul de confort. În timp, curelele uzate pot aluneca prin mecanism și reușesc să arunce greutatea de pe un umăr ...

Învingându-l marți pe Aryna Sabalenka în sferturile de finală de la Miami 2021, Ashleigh Barty a făcut un pas mai aproape de a se asigura că nu poate pierde clasamentul nr. 1 săptămâna aceasta.

Întoarcerea lui Novak Djokovic și jocul general au fost lăudate de cer de către partenerul său de luptă Thibault Venturino. Venturino a reiterat convingerea obișnuită conform căreia întoarcerea lui Djokovic este servită în altă parte.

Peter Carter a fost primul și cel mai influent antrenor al de 20 de ori campion de Grand Slam, Roger Federer. Carter a murit într-un accident de mașină în 2002, cu aproape un an înainte ca Federer să câștige primul său titlu major.

Răsfoiți cea mai cuprinzătoare resursă a celor mai rapide serviri de tenis pentru bărbați și femei înregistrate vreodată, împreună cu videoclipuri care prezintă servirea fiecărui jucător.