Australian Open 2017: Rafael Nadal trece în sferturile de finală

Rafael Nadal Australian Open

Nadal a trecut la patru seturi de un Monfils luptător

De 14 ori campion la Grand Slam, Rafael Nadal s-a întors în sferturile de finală ale Australian Open cu o victorie cu 6-3, 6-3, 4-6, 6-4 asupra celui de-al șaselea cap de serie Gael Monfils la Melbourne luni. Al nouălea cap de serie a lovit 21 de câștigători și a comis 27 de erori neforțate în acest concurs de 2 ore și 55 de minute pentru a avansa în ultimele opt din primul major al anului pentru prima dată din 2015.

Rafa a părut să se îndrepte spre o victorie din seturi drepte până când a clipit până la sfârșitul celui de-al treilea set care i-a permis lui Monfils să revină în acest meci.

Nadal îl va întâlni pe al treilea cap de serie Milos Raonic, un jucător cu care a pierdut în sferturile de finală internaționale din Brisbane în trei seturi palpitante cu puțin peste două săptămâni în urmă.

Rafa își revine dintr-un început lent

Nu a fost cel mai bun început pentru campioana din 2009. Rafa a suferit din nou de la un început lent și s-a confruntat cu un punct de pauză chiar în primul joc al meciului. Așa cum a mai făcut-o de multe ori înainte, spaniolul și-a redescoperit curând atingerea pentru a nu doar să țină, ci chiar să-l rupă pe Monfils chiar în următorul joc pentru un avans de 2-0.

Lui Rafa i s-a prezentat un alt punct de break cu Monfils servind la 1-4, dar francezul a reușit să se smulgă din necazuri. Cu acoperișul închis, condițiile interioare nu au dus prea mult la deraierea spaniolului, care, în mod tradițional, nu se știe că are rezultate excelente în interior.

Monfils a ținut mulțimea distrată cu o minunată felie de spate combinată cu un lob în timp ce Rafa servea pentru set. Asta nu a putut zgâlțâi pe cea de-a noua sămânță care a buzunat în curând setul, 6-3 cu o linie directă în jos pe care Monfils nu a reușit să o întoarcă.

Rafa nu a cedat niciodată și a continuat cu același angajament pentru fiecare lovitură chiar și în setul secund. El a găsit o descoperire foarte timpurie și a urcat cu 2-0, în timp ce Monfils continua să arate tremurat.

Monfils își arată puterea de foc în timp ce Rafa clipește

Monfils, care părea să lipsească într-un plan de joc până atunci, a găsit în cele din urmă o treaptă suplimentară în al șaselea joc și a revenit la egalitate, 3-3. Cu toate acestea, bucuria a fost de scurtă durată, deoarece Rafa s-a rupt din nou în următorul joc pentru a doborî din nou impulsul.

Câștigătorul de Grand Slam de 14 ori și-a menținut abordarea atacantă, mișcând Monfils de la o parte la alta cu mâinile sale și a încheiat al doilea set cu un scor identic de 6-3.

În al treilea set, a fost un spectacol îmbunătățit de la a șasea serie, care a împiedicat o capitulare timpurie, spre deosebire de ultimele două seturi. El a forțat chiar un serviciu la servirea lui Rafa în al cincilea joc, deși southpaw a ținut.

Sub presiunea rivalului său extrem de realizat, Monfils a implementat câteva tactici de servire și voleu pentru a menține setul pe serviciu până la 4-4.

În al nouălea joc, răbdarea și perseverența francezului au fost răsplătite în cele din urmă când Rafa a jucat un joc de serviciu slab. Monfils a rupt noua sămânță pentru a avea șansa de a servi pentru al treilea set.

Într-un al zecelea joc dramatic, Monfils a coborât cu 0-40 în serviciul său înainte de a-și sluji din necazuri pentru a apuca setul, 6-4.

Acest lucru i-a adus francezului o nouă viață și l-a atacat pe Nadal cu autoritate pentru a extrage primul sânge în setul patru. Întrucât Rafa părea ușor pasiv, Monfils s-a apucat de oportunitățile sale de a avansa cu 4-2.

Fostul nr. 1 mondial și-a găsit în cele din urmă șansa în al optulea joc al setului. Acea agresiune care dispăruse din racheta lui s-a întors iar Rafa a călărit pe o mână aprinsă pentru a se întoarce.

Nadal a câștigat un punct de meci pe serviciul Monfils chiar în următorul joc pe care francezul l-a șters. Rafa nu a trebuit să aștepte mult pentru că a obținut al doilea punct de meci la scurt timp și l-a transformat când mâna lui Monfils a plecat larg.

Probleme Frecvente

Ministrul francez al sportului, Roselyn Bachelot, a făcut în 2016 acuzații de fond împotriva justificării dopingului împotriva lui Nadal Nadal. Nadal l-a plesnit pe ministru cu un proces și a primit 12.000 de euro ca despăgubire pentru prejudiciul adus reputației sale.

Cum să lucrezi la Wendy's. Dacă aveți în vedere o carieră la Wendy's, iată sfaturi pentru a supraviețui și a reuși. Ștergeți-vă programul. Cel mai probabil sunteți angajat dacă puteți lucra oricând în orice zi; asta îți dă puncte cu ...

Fostul antrenor al lui Del Potro, Franco Davin, a spus că nu a fost surprins de acțiunile lui Novak Djokovic în timpul turneului Adria. Davin a vorbit și despre atitudinea sârbului și a familiei sale, spunând că nu a fost niciodată deosebit de pozitivă.

Roger Federer a luat recent pe Twitter să împărtășească fanilor săi noua reclamă turistică din Elveția, cu Robert de Niro.