Serviciul lui Roger Federer este subestimat? Privind înapoi la primele 5 spectacole de servire ale elvețienilor

Roger Federer servește la Australian Open din 2020

Roger Federer este considerat cel mai mare jucător din toate timpurile de un mare procent de fani ai tenisului și nu fără motiv. Maestrul elvețian a lucrat neobosit pentru a deveni un model excelent, atât pentru spectatori, cât și pentru colegii săi.

Federer se află în fruntea clasamentului Grand Slam, după ce a câștigat un record de 20 de Majors cu stilul său de joc fără efort. Dar, în timp ce jocul elvețian pare extrem de tehnic și greu de implementat, în realitate, acesta se bazează pe elementele de bază.

Nicăieri nu este mai evident acest lucru decât în ​​serviciul său lin și ritmic.

Majoritatea fanilor consideră mâna dreaptă a lui Roger Federer cea mai bună lovitură a lui, ceea ce înseamnă că serviciul său de multe ori nu primește suficientă recunoaștere. Dar este, fără îndoială, o parte și mai importantă a arsenalului lui Federer și l-a ajutat să domine și să iasă din situații de criză.

Pe această notă, iată cele cinci cele mai bune interpretări din cariera lui Roger Federer:

5) Roger Federer vs Marin Cilic, Wimbledon 2016 QF

Roger Federer

Serviciul lui Roger Federer l-a scos din închisoare împotriva lui Marin Cilic la Wimbledon 2016

În ziua sa, Marin Cilic poate să lovească absolut mingea. Și acesta a fost cazul în timpul sfertului său de final de la Wimbledon împotriva lui Roger Federer, când a jucat tenis uluitor pentru a-i conduce pe elvețianele două seturi de iubire.

După ce a fost într-o formă lipsită de lumină tot anul, Federer își împinsese loviturile în plasă o mare parte a meciului. Servind la 4-5, 30-40 în setul patru, Roger Federer s-a confruntat și a salvat un punct de meci cu un puternic al doilea serviciu pe care Cilic l-a trimis dincolo de linie.

Roger Federer a arătat o mulțime de mușchi la al doilea serviciu în acea zi, cu peste 16% din al doilea serviciu, fie obținând o eroare forțată de la Cilic, fie rezultând un as. Roger Federer s-a confruntat cu încă două puncte de meci la serviciu la 5-6 și i-a salvat din nou cu sfidarea din nou cu serviciul său.

pantofi de tenis cu talpă de cauciuc

În tiebreak, croatul a câștigat un al patrulea punct de meci la 6-7 la serviciul Federer. Tocmai când părea că Fed Express murise în ape, a lovit un al doilea serviciu ridicol de puternic pe care Cilic nu l-a reușit.

Elvețianul va încheia în cele din urmă tiebreak-ul, apoi meciul din setul al cincilea, lovind cu 27 de asi peste Cilic în general.

4) Roger Federer vs Janko Tipsarevic, Australian Open 2008 3R

Roger Federer servește lui Janko Tipsarevic la Australian Open 2008

Elvețianul își revenea de la febra glandulară la începutul Australian Open din 2008 și s-a trezit depășit de la linia de bază împotriva unui inspirat Janko Tipsarevic.

Roger Federer nu a reușit să servească primul set la 5-4 și a pierdut setul în tiebreaker. Tipsarevic a lovit un dos clar după altul, iar meciul luptat s-a apropiat în cele din urmă de cele patru ore. Cu toate acestea, Federer a avut serviciul său pentru al salva.

Nu este un secret faptul că Roger Federer are unul dintre cele mai bune leagăne de rachetă în timp ce servește. Maestrul elvețian a părăsit Tipsarevic ghicind la întoarcere tot meciul, pierzând doar trei puncte de break.

Cu o înfășurare mai circulară și o cădere mai puțin adâncă a rachetei, Federer a reușit să-și distrugă adversarul pe tot parcursul meciului, lovind un câștigător de serviciu după altul.

Nefiind capabil să citească unde Federer avea să-și plaseze serviciul, Tipsarevic a trebuit să se bazeze pe loviturile sale de bază în mitingurile neutre pentru a-l lua peste linie. Dar dacă un jucător nu poate sparge serviciul lui Federer, nu are prea multe șanse să câștige.

În cele din urmă, elvețienii ar câștiga meciul la 10-8 în setul 5, lovind 39 de ași înaintea lui Tipsarevic.

3) Roger Federer vs Novak Djokovic, finala Wimbledon 2014

Roger Federer îi servește lui Novak Djokovic în finala de la Wimbledon 2014

Roger Federer și Novak Djokovic și-au adus cel mai bun tenis absolut timp de peste trei ore în 2014, pentru a produce probabil cea mai bună finală de la Wimbledon din deceniul respectiv.

Urmăriți cumpărătorii care intra și scufundări online

Roger Federer a dat înapoi ceasul de la Center Court, când și-a forțat principalul rival, care este mai tânăr decât el cu cinci ani, într-o bătălie epică. Elvețianul a câștigat primul set într-un tiebreaker, iar sârbii au egalat câștigând al doilea. În setul al treilea, Federer și-a oferit cea mai bună performanță de servire a meciului, câștigând 85% din primele sale puncte de servire.

Dar elvețianul nu a reușit să valorifice acest lucru, deoarece a făcut câteva erori costisitoare cu loviturile sale de bază. Acest lucru, combinat cu un joc perseverent al lui Djokovic, i-a permis sârbului să fure al treilea set într-un tiebreaker.

Tocmai când se părea că Djokovic va fugi cu meciul, ținând un punct de campionat pe serviciul elvețian la 5-2 în setul patru, Federer a tunat un as chiar la T pentru a rămâne în viață.

Federer l-ar rupe în cele din urmă pe Djokovic de două ori și apoi a mai lovit câteva ași la 6-5 pentru a împinge meciul într-un al cincilea set. Dar la 4-5 în setul final, presiunea a ajuns la Roger Federer pe măsură ce jocul său s-a prăbușit, permițându-i lui Djokovic să obțină pauza decisivă.

Cu toate acestea, a fost una dintre cele mai bune performanțe din cariera lui Roger Federer, deoarece a lovit 29 de ași și a câștigat 77% din primele sale puncte de servire.

2) Roger Federer vs Rafael Nadal, finala Wimbledon 2007

Roger Federer se bucură după ce l-a învins pe Rafael Nadal în finala din 2007 de la Wimbledon

Maestrul elvețian a avut o relație de dragoste-ură cu epopee de cinci seturi la Wimbledon, după ce a câștigat și a pierdut în aproape o măsură egală. Dar până în 2007, Roger Federer nu fusese implicat într-un set-setter de când îl supărase pe Pete Sampras la SW19 când era tânăr în 2001.

Asta s-ar schimba în finală față de Rafael Nadal, întrucât cei doi rivali ar merge lovitură-cu-lovitură într-o prezentare exemplară a tenisului modern. Lovind de două ori mai mulți câștigători decât erorile neforțate, Federer și Nadal au fost egali pentru cea mai mare parte a meciului - cu doar serviciul lui Federer pe puncte mari, oferindu-i o ușoară margine.

În setul al treilea, Roger Federer a fost condus extrem de aproape de Nadal, dar a ieșit din închisoare servind bine ori de câte ori a fost pus sub presiune. În ciuda faptului că spaniolul a servit bine în meci, Federer a fost cel care a obținut mai mulți ași sau a stabilit mai multe puncte ușoare pe serviciul său - în special pe punctele mari.

La 2-2 în setul al cincilea, Nadal a avut 15-40 la serviciul lui Federer. Dar elvețianul a trimis un serviciu acerbă în spatele lui Nadal și a continuat să țină, înainte de a câștiga următoarele trei jocuri succesiv pentru a încheia meciul.

Numerele arată că Roger Federer a lovit doar 24 de ași pe tot parcursul meciului, dar ambreiajul său care a servit punctele mari a făcut ca performanța să fie specială.

1) Roger Federer vs Andy Roddick, finala Wimbledon 2009

Roger Federer îl servește pe Andy Roddick în finala din 2009 de la Wimbledon

În 2009, Roger Federer a făcut istorie când a câștigat un al 15-lea Grand Slam, record de atunci, învingându-l pe Andy Roddick într-o lungă și istovitoare finală de cinci seturi de la Wimbledon.

Americanul a luat primul set într-un tiebreaker după ce Federer nu reușise să valorifice patru puncte de break. Al doilea set ar fi contestat într-un mod similar apropiat, Federer luptându-se să găsească suficientă primă servire - a obținut doar 55% din primele sale serviri. În cele din urmă, Roddick ar avea patru puncte de set în al doilea set de tiebreaker.

Federer i-a salvat pe primii trei cu un câștigător înapoi, un serviciu mare nereturnabil și un as, înainte ca Roddick însuși să-l încurce pe al patrulea. Cu o nouă viață, Roger Federer a luat egalitatea și a egalat meciul.

Realizând amenințarea pe care o reprezenta americanul, Federer a mărit intensitatea serviciului său în următoarele trei seturi. În cele din urmă, meciul a intrat într-un meci decisiv, iar Federer și-a păstrat calmul, deoarece a câștigat 90% din primele sale puncte de serviciu într-un set care a durat mult peste o oră.

La 14-15, Roddick a cedat în cele din urmă nervilor, în timp ce a făcut câteva erori directe pentru a admite meciul. Roger Federer a reușit cel mai mare 50 de ași din carieră pe tot parcursul meciului, în ceea ce a fost o performanță de servire pentru vârstele.