„A fost 100% greșit” - Bautista Agut se aruncă asupra deciziei de acoperiș după ce a pierdut în fața lui Novak Djokovic

Roberto Bautista Agut a pierdut în fața lui Novak Djokovic în semifinalele Cincinnati Masters

Roberto Bautista Agut a suferit ieri o înfrângere sfâșietoare în trei seturi împotriva Novak Djokovic, numărul 1 mondial, în semifinalele Openului de Vest și de Sud. Spaniolul și-a jucat inima timp de trei ore și a urmărit tot ce i-a aruncat Djokovic, dar a ajuns totuși scurt.

Totuși, meciul a fost destul de bizar în anumite privințe și a văzut prea multe schimbări de impuls. Și Bautista Agut crede că câteva dintre aceste schimbări au fost ajutate de deciziile discutabile ale arbitrului de meci Lars Graff.

În conferința de presă post-meci, Bautista Agut a susținut că închiderea acoperișului la jumătatea meciului i-a oferit lui Novak Djokovic o pauză atât de necesară, în timp ce și-a perturbat propriul impuls.

Novak Djokovic s-a luptat cu rănile pe tot parcursul meciului

Novak Djokovic a luat o pauză la baie după ce a pierdut primul set - așa cum este permis de reguli. Sârbul a luat apoi o pauză medicală la 2-1 în setul secund, dat fiind că părea constrâns de rănirea gâtului și de o problemă de stomac pe parcursul primelor două seturi.

La reluarea jocului, Djokovic l-a rupt imediat pe spaniol pentru a alerga cu 4-1. Dar Bautista Agut și-a recăpătat calmul și s-a rupt înapoi pentru a aduce setul la serviciu la 4-5.

În acel moment crucial, a existat un al treilea întrerupere - de data aceasta pentru că arbitrul de meci Lars Graff a decis să închidă acoperișul pe fondul prognozei de ploaie. Acea pauză neprogramată de peste cinci minute a aruncat-o pe Bautista Agut și nimeni nu a fost surprins când a fost rupt chiar de pe bat pentru a-i înmâna lui Djokovic setul.

„Mi-a rupt ritmul” - Bautista Agut la arbitrul meciului după înfrângerea împotriva lui Novak Djokovic

Agut nu a fost un tip fericit după meci

Roberto Bautista Agut nu s-a bucurat deloc de cele trei pauze prelungite într-o perioadă în care spaniolul a avut tot elanul în meci. Cel de-al optulea cap de serie a decis să lase să zboare împotriva lui Lars Graff mai târziu, fără să scape cuvinte după înfrângerea sa împotriva lui Novak Djokovic.

„El (Lars Graff) mi-a rupt ritmul. A fost a treia oară când oprim ritmul în meci. Unul la pauza de toaletă și o pauză fizică și apoi o pauză de acoperiș ”, a spus Bautista Agut, vizibil frustrat.

Spaniolul a fost perplex cu decizia de a închide acoperișul în setul secund, deoarece se aștepta ca ploaia să coboare 30 de minute mai târziu. De fapt, nu a ajuns în zonă până când meciul a fost adânc în al treilea set.

Bautista Agut a simțit că pauza extinsă pentru a închide acoperișul i-a întrerupt ritmul de servire, făcându-l să piardă primele sale trei puncte de serviciu după reluare (primul dintre acestea fiind o dublă greșeală). Și, deși a încercat să riposteze, a fost prea târziu, deoarece Novak Djokovic a luat în cele din urmă unul dintre cele trei puncte stabilite.

'Pauza de acoperiș ar putea aștepta puțin pentru a termina setul, deoarece pentru a închide acoperișul, sunt 5 minute. Nu sunt total de acord cu decizia pe care a luat-o ”, a adăugat Roberto Bautista Agut pe„ hayon ”.

Apoi, tânărul de 32 de ani a dezvăluit că a avut dezacorduri și cu Lars Graff și în trecut. El a menționat în special primul punct după ce a început jocul la 4-5, ceea ce i-a oferit lui Novak Djokovic un avantaj imediat - și în cele din urmă decisiv.

' Eu Nu este prima dată când nu sunt de acord cu Lars Graff. Cred că nu a fost grozav și a fost 100% greșit. Am pierdut aruncarea mingii cu serviciul meu pe 5-4 și nu pot face nimic acum, nu? Dar este cu siguranță o decizie proastă a lui Lars Graff ”, a încheiat Bautista Agut.

Probleme Frecvente

Problemele de stimă de sine te pot face să te simți ca un eșec sau ca și cum ai fi demn de atenție. Cu toate acestea, fiecare persoană are calități și abilități bune care ar trebui evaluate. Dacă te străduiești să-ți dezvolți stima de sine, există ...

Butler și Florida se confruntă sâmbătă după-amiază la Gainesville. Iată cum să vizionați jocul online dacă nu aveți cablu.

Legenda NBA, Dirk Nowitzki, este un fan al reversului lui Roger Federer cu o singură mână și joacă el însuși cu un singur mâner. Federer este unul dintre cei șase jucători din top-20 al clasamentului ATP care folosește o singură mână.

Rafael Nadal a vorbit recent despre importanța medicului său Angel Ruiz Cotorro în cariera sa.

Cea de-a șasea serie Petra Kvitova o ia pe Kateryna Kozlova în meciul din turul doi din cadrul US Open din 2020. Cele două femei nu s-au mai jucat niciodată în turneu, dar Kvitova este favorita clară.