Novak Djokovic a trecut în sferturi de finală cu o victorie confortabilă asupra lui Gilles Muller

Novak Djokovic joacă un revers în timpul victoriei sale asupra lui Gilles Muller în runda a patra

Novak Djokovic a trecut la sferturile de finală cu o victorie cu 6-4, 7-5, 7-5 asupra lui Gilles Muller. Numărul 1 mondial Djokovic l-a luat pe Muller pentru prima dată în carieră. Marele servitor din Luxemburg i-a demis pe Roberto Bautista Agut și John Isner pentru a-și rezerva locul în ultimii 16. Nu va fi o sarcină ușoară pentru cap de serie numărul 1 în această întâlnire din a patra rundă. Ambii jucători și-au ținut slujbele fără probleme la începutul primului set. Muller a câștigat aproape 90% din primele sale puncte de servire înainte de acest meci și a arătat de ce. El a servit larg în spatele lui Djokovic și a eliminat răspunsul scurt cu un voleu abil lângă plasă în câteva ocazii pentru a rămâne în serviciu.

cum să rezolvi durerea de cot de tenis

Sârbul a câștigat 83% din primele sale puncte de servire și a transformat o oportunitate de punct de break în al nouălea joc. Nu a existat nici o privire înapoi, când Djokovic a încheiat setul de deschidere după ce Muller și-a retras mâna pe set point.

Ambii jucători și-au menținut procentul de servire sănătos în al doilea set, dar Muller a început să comită mai multe erori de pe primul loc. Numărul mondial 42 a reușit să rămână în serviciu datorită abordării sale pe net, unde a câștigat șapte din 13 puncte. Sârbul nu i-a oferit lui Muller o singură ocazie de punct de rupere și presiunea sa arătat asupra lui Muller când s-a trezit cu probleme în al 11-lea joc al setului secund. După ce a salvat câteva puncte de break, Djokovic l-a făcut pe Muller să comită o greșeală forțată din spate pentru a conduce 6-5. A servit al 12-lea joc pentru a-i plăcea să meargă cu 2 seturi la 0 în sus.

Muller a avut patru șanse de break point în al șaselea joc din al treilea set, dar Djokovic a săpat adânc la scorul egal la 3-3. Numărul 1 a valorificat al doilea serviciu al lui Muller în al 11-lea joc, în timp ce l-a rupt pentru a treia oară în meci. A fost practic un punct de meci pentru cel de-al patrulea campion al Australian Open, întrucât și-a ținut serviciul în mod convingător pentru a ajunge la a opta sferturi consecutive la Openul Australian.

El va prelua marele canadian Milos Raonic în ultimii opt.