Sania Mirza și Martina Hingis iau titlul de China Open

Un al doilea hat-trick de titluri pentru Mirza și Hingis de top

Perechea indo-elvețiană clasată de top, Sania Mirza și Martina Hingis, a învins perechea a 6-a de frate Hao-ching Chan și Yung-jan Chan din Taipei chinezesc cu 6-7, 6-1, 10-8 la China Open de la Beijing azi.

Nici un as nu a fost lovit în cursul celor trei seturi, Mirza și Hingis comitând 3 erori duble la concurenții lor 2. Revenind dintr-un set jos, perechea indo-elvețiană a intrat în joc în al doilea, câștigând fiecare dintre primele lor slujbe în acel set și spargerea slujbei concurenților lor de două ori.

Setul final a intrat în ceea ce este cunoscut sub numele de super tie-breaker, care este utilizat în locul unui set final atunci când concurenții sunt la egalitate la un set, la fel ca în finala de astăzi. Când se întâmplă acest lucru, jucătorul sau echipa care câștigă super-tiebreakerul câștigă victoria în general.

Înainte de victoria de astăzi, perechea a învins perechea chineză Chen Liang și Yafan Wang în seturile drepte 6-3, 6-2, în ceea ce a fost un meci complet unic, unilateral.

Perechile s-au confruntat de 4 ori înainte de finala de astăzi, perechea indo-elvețiană câștigând victoria în 3 dintre aceste meciuri. Cel mai recent s-au întâlnit la Wuhan în China anul acesta în semifinale; Mirza și Hingis vor continua să ia acest titlu, la fel ca la Guangzhou. Acesta este al doilea hat-trick al victoriilor evenimentului WTA după ce au câștigat victorii consecutive la Indian Wells, Miami și Charleston. Este, de asemenea, al 8-lea titlu WTA în acest an.

De asemenea, au câștigat două Grand Slam-uri anul acesta - Wimbledon și recent încheiatul US Open, dintre care primul i-a dus pe clasamentul nr. 1 mondial.

Cei doi împărtășesc și o relație caldă în afara terenului, care, fără îndoială, se adaugă chimiei lor pe teren, deoarece au fost aproape imbatabili tot anul, bucurându-se de un plasture violet în formă.

De curând, au spus că își propun o lovitură Slam anul viitor, în timp ce vor să câștige victoria la toate cele patru Grand Slam.

Probleme Frecvente

Nu este un secret faptul că Naomi Osaka este una dintre cele mai populare icoane sportive din lume și cea mai câștigătoare atletă din istorie.

Cum să păstrezi burgerii. Puțini oameni pot rezista gustului unei paste suculente de carne într-un coc crocant personalizat cu toppingurile lor preferate, dar gătitul burgerului în formă perfectă este o altă chestiune. Hamburgerii au tendința de a se umfla ca un ...

Novak Djokovic este în fruntea primei jumătăți a tragerii la simplu a masculinului US Open 2020, în timp ce Dominic Thiem conduce prima jumătate. Stefanos Tsitsipas, Daniil Medvedev și Alexander Zverev vor spera să conteste primele 2 semințe la NY Slam.