Cum să joci un Tiebreaker de tenis

În tenis, există jocuri, seturi și meciuri. Pentru a câștiga un joc, trebuie să înscrii patru puncte și să ai un avans de două puncte. Pentru a câștiga un set, trebuie să câștigi șase sau mai multe jocuri și să ai un avantaj de două jocuri. Pentru a câștiga meciul, trebuie să câștigi cel mai bun din trei seturi sau cel mai bun din cinci seturi, în funcție de locul în care joci. La tenis, nu există legături. Când ambele părți sunt la egalitate la șase jocuri fiecare, va avea loc un joc de egalitate pentru a decide câștigătorul unui set. Tiebreakers au propriile reguli unice, care sunt diferite de cele ale jocurilor normale de tenis. Dacă vrei să concurezi la tenis, ar trebui să știi la ce să te aștepți atunci când trebuie să joci un tiebreaker.

Parte unu din 3: Se servește într-un Tiebreaker

1. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 1

unu Decide cine merge primul. Persoana care a fost setată să servească la sfârșitul ultimului joc va servi prima în tiebreaker. În tenis, serverul comută la sfârșitul fiecărui joc. Dacă ați fost receptorul în joc înainte de tiebreaker, atunci veți servi mai întâi. La fel ca într-un joc de tenis normal, primul serviciu va fi din partea deuce (dreapta) a hashului.
    • Spre deosebire de un joc de tenis obișnuit, primul server dintr-un tiebreaker va servi doar un punct. În jocurile normale de tenis, o singură persoană servește pe tot parcursul jocului.
  2. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 2

2 Servere alternative. După ce primul jucător servește un punct, al doilea server va servi două puncte. Pentru restul tiebreaker-ului, fiecare server va deservi câte două puncte. Amintiți-vă că veți schimba serverele după fiecare servire în care scorul total este impar.
    • Dacă scorul este de patru până la trei, atunci veți schimba serverele, deoarece numărul total de puncte este șapte, un număr impar.
    • Dacă scorul este de patru până la doi, atunci serverul ar mai avea o servire, deoarece numărul total de puncte este de șase, un număr par.
  3. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 3

3 Serviți mai întâi din partea avantajoasă (stânga) a hashului. După primul serviciu în tiebreaker, fiecare jucător va efectua primul din cele două serviri din partea stângă a hash-ului. În jocurile normale de tenis, servești întotdeauna mai întâi din partea dreaptă a hash-ului, așa că s-ar putea să te simți un pic ciudat să-l schimbi în tiebreaker.
    • O modalitate ușoară de a vă aminti acest lucru este că fiecare punct egal va fi servit din partea de avantaj a terenului. De exemplu, dacă scorul este de patru până la trei și servești cel de-al optulea punct al jocului, atunci îl vei servi din partea stângă a terenului.
  4. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 4

4 Loveste-ți al doilea serviciu din partea de duș a terenului. După ce serviți din partea stângă a hashului, vă veți deplasa în partea dreaptă a hashului pentru a efectua al doilea servire. Excepția de la această regulă este, desigur, că primul punct din tiebreaker este, de asemenea, servit din partea deuce a curții.
    • De fiecare dată când servești un punct ciudat, îl vei servi din partea dreaptă a terenului. De exemplu, dacă scorul este de trei până la trei și servești al șaptelea punct al jocului, atunci îl vei servi din partea dreaptă a terenului.
    Publicitate

Parte 2 din 3: Comutarea laturilor într-un Tiebreaker

1. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 5

unu Păstrați-vă partea la începutul tiebreakerului. În tenis, jucătorii își schimbă partea doar la sfârșitul jocurilor cu număr impar dintr-un set. Tiebreakerul este din punct de vedere tehnic al treisprezecelea joc dintr-un set, astfel încât ambii jucători vor rămâne pe aceeași parte a terenului pe care au fost pentru al doisprezecelea joc.
    • În jocurile de tenis obișnuite, ai schimba părțile după primul joc, al treilea joc, al cincilea joc și după orice alte jocuri cu număr impar.
  2. Imagine intitulată Joacă un tenis Tiebreaker Pasul 6

2 Schimbă părțile după fiecare șase puncte. În jocurile normale de tenis, jucătorii își păstrează partea pentru întregul joc. Cu toate acestea, în break-uri, jucătorii vor alterna echipele după fiecare punct în care scorul total este multiplu de șase. Comutarea laturilor în timpul tiebreakerului menține totul corect. O parte a terenului poate fi dezavantajată, mai ales dacă jucați afară.
    • Dacă scorul este de cinci la unu, atunci scorul total al jocului este de șase și jucătorii ar trebui să alterneze laturile.
    • Câteva exemple de dezavantaje pe care le puteți avea pe o anumită parte a unei curți includ: strălucirea de la soare, vântul care vă bate în față și luminile orbitoare de la locul de desfășurare.
  3. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 7

3 Comutați părțile laterale în mijlocul setului de servicii. Deoarece jucătorii schimbă laturile terenului la sfârșitul unui număr par de puncte (șase), iar serverele alternează după punctele impare, oricine servea înainte de comutatorul lateral va servi al doilea serviciu după comutatorul lateral.
    • În jocurile normale de tenis, comutatorul lateral are loc la începutul unui joc nou, deci există întotdeauna un server nou.
  4. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 8

4 Tranzacționează părțile după egalitate. Dacă există un alt set după tiebreaker, jucătorii vor începe primul joc al noului set pe capetele opuse ale terenului de unde au ajuns în tiebreaker. Dacă scorul tiebreaker-ului este de șapte la doi, jucătorii vor schimba părțile pentru următorul joc, chiar dacă au existat doar trei serviri de la ultima schimbare de echipă.
    • Majoritatea organizațiilor profesionale din întreaga lume nu permit ca tiebreak-urile să fie jucate în setul final al unui meci, așa că va exista întotdeauna un set nou după un tiebreaker.
    • Asociația de Tenis din SUA este una dintre singurele organizații de tenis din întreaga lume care permit jupanelor să se joace în setul final al unui meci.
    Publicitate

Parte 3 din 3: Câștigarea Tiebreaker

1. Imagine intitulată Joacă un tenis Tiebreaker Pasul 9

unu Fii primul care înscrie șapte puncte. Trebuie să înscrii doar patru puncte pentru a câștiga un joc normal de tenis. Cu toate acestea, într-un tiebreaker, trebuie să înscrieți șapte puncte pentru a obține victoria. Modul în care punctele sunt numărate într-un tiebreaker este, de asemenea, diferit de modul în care sunt numărate într-un joc normal de tenis.
    • Într-un joc normal de tenis, punctele sunt numărate ca: dragoste (zero), 15 (una), 30 (două) și 40 (trei).
    • Într-un tiebreaker, punctele sunt pur și simplu numărate ca: unul, doi, trei, patru și așa mai departe.
  2. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 10

2 Câștigă cu doi. La fel ca un joc normal de tenis, trebuie să obții un avantaj de două puncte față de adversar pentru a câștiga tiebreakerul. Jocul va continua atâta timp cât este nevoie pentru ca un jucător să câștige un avans de două puncte față de celălalt.
    • Dacă scorul este de șapte până la șase, jucătorul cu șase puncte mai are o șansă să mărească scorul.
  3. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 11

3 Fii agresiv. Tiebreaker-urile sunt mentale și pot fi situații de stres ridicat. S-ar putea să fiți tentați să jucați în siguranță, dar probabil veți avea mai mult succes în modul atac. Păstrează intensitatea serviciilor tale și fii imprevizibil. Încercați să vă îndreptați devreme ajungând în capul adversarului.
    • De exemplu: Dacă atât dvs., cât și adversarul dvs. sunteți dreptaci, atunci ar fi mai sigur să serviți mingea pe mijlocul terenului, astfel încât ar trebui să o înapoieze cu mâna inversă. Cu toate acestea, ar putea fi surprinși dacă nu slujești în direcția lor mai puternică.
    • Tiebreakers sunt adesea decis de erori mentale. Forțează-ți adversarul să facă greșeli făcându-i imposibil să știe unde vei lovi mingea în continuare.
  4. Imagine intitulată Joacă un Tiebreaker de tenis Pasul 12

4 Intră în formă. Dacă tu și adversarul tău sunteți egal, atunci un tiebreaker poate dura mult timp. Jocul poate merge înainte și înapoi de mai multe ori înainte ca un jucător să câștige în cele din urmă un avantaj de două puncte. Asigurați-vă că faceți o mulțime de cardio pentru a vă construi rezistența. Ultimul lucru pe care vrei să-l faci este să rămâi fără abur în mijlocul unui meci strâns. Exercițiile cardio de bază, cum ar fi joggingul, vă vor ajuta să vă construiți rezistența generală, dar tenisul este un sport care necesită explozii rapide de energie. Asigurați-vă că faceți exerciții care vă ajută corpul să construiască rezistență special pentru tenis.
    • Faceți burghie în oglindă. Un partener aleargă pe teren, pe teren și se amestecă dintr-o parte în alta, în timp ce strigă unde se mută. Un partener de la celălalt capăt al curții face tot posibilul pentru a reflecta primele moțiuni ale partenerilor. Dacă primul partener spune „stânga”, atunci se va amesteca în stânga instanței, iar celălalt partener s-ar amesteca în dreapta sa. Schimbați partenerii după șaizeci de secunde și efectuați acest exercițiu de cel puțin cinci ori.
    • Faceți burghie laterale. Un feeder lovește o minge în partea stângă a terenului, una în mijloc, una în dreapta și apoi înapoi. Un alergător încearcă să alerge și să returneze fiecare minge. Fiecare jucător ar trebui să fie alergător timp de aproximativ cinci minute. Alimentatorul ar trebui să aibă destul de multe bile în plus, astfel încât burghiul să ruleze lin.
    Publicitate

Întrebări și răspunsuri ale comunității

Căutare Adăugați o întrebare nouă
  • Întrebare Când se termină tie-break-ul, jucătorii schimbă latura terenului? Jucătorii fac schimb de părți după un break break sau orice alt joc cu număr impar.
  • Întrebare Scorul de tiebreaker este raportat ca 7-6 (4). Ce înseamnă (4)? Semnifică câte puncte a înscris învinsul din tiebreaker. Deci, în acest caz, scorul de tiebreak a fost de 7-4.
  • Întrebare Într-un tie break, de ce servește al doilea server din partea stângă a terenului? Primul serviciu este servit din partea dreaptă a curții. Al doilea serviciu este servit din partea stângă a terenului. Acest lucru îi ajută pe jucători să țină evidența scorului, în funcție de ce parte a terenului servește mingea.
  • Întrebare Cum poate 4-6 să fie un scor câștigător? Donagan Top Answerer Un set este câștigat de primul jucător care câștigă cel puțin șase jocuri în timp ce câștigă cel puțin două jocuri mai mult decât adversarul. Un scor 4-6 se numește de obicei 6-4 și înseamnă că câștigătorul set a câștigat șase jocuri, iar învinsul a câștigat patru jocuri.
  • Întrebare Există o limită a punctelor de egalitate pentru a câștiga setul. Jucătorii continuă să joace până când unul câștigă cu 2? Ce se întâmplă dacă scorul este 7-7 sau 8-8? Nu există limită. Scorul ar putea fi 10-10 și ar trebui să continue să joace până când cineva câștigă cu 2.
  • Întrebare Cine servește după finalizarea tiebreakerului? Este persoana care nu a servit înainte să înceapă tiebreaker-ul? La simplu, jucătorul care nu a început break-ul va servi la începutul setului următor. La dublu, echipa care nu a început break-ul va servi primul joc din setul următor. Deoarece este un set nou, partenerii pot alege ce jucător va servi chiar dacă acel jucător a servit ultimul punct al tiebreaker-ului.
  • Întrebare De ce s-a jucat un set de avantaje în locul unui break break în meciul dintre Daria Garilova și adversara ei la Australian Open? Majoritatea asociațiilor profesionale de tenis necesită ca ultimul set dintr-un meci să fie un set de avantaje. Asociația de Tenis din SUA este una dintre singurele care permit disputarea unui tiebreaker în timpul ultimului set al unui meci.
  • Întrebare Care este ordinea de servire într-un tiebreaker? Persoana care a primit în timpul ultimului joc va servi primul punct al tiebreakerului, apoi cealaltă persoană va servi două puncte. După aceea, serverul se va schimba după două serviri.
  • Întrebare În timpul unui tiebreaker în dublu, poate serverul să aleagă pe ce parte să servească mai întâi? Nu, serverul trebuie să servească întotdeauna mingea în diagonală pe teren.
  • Întrebare Cum pot sparge o servire? Ravenstar Câștigi acel punct. Dacă adversarul tău servește și reușești să câștigi acel set, l-ai rupt, deci este serviciul tău.

Probleme Frecvente

Cu trei lupte pentru titlu, UFC 245 prezintă una dintre cele mai stivuite cărți principale din istorie. Iată cum să cumpărați UFC 245 PPV prin ESPN Plus.

Gestionarea deșeurilor Phoenix Open, întotdeauna distractivă, a revenit încă un an. Iată cum să urmăriți turneul rau online.

Picioarele obosite sunt o reclamație obișnuită pentru majoritatea oamenilor, în special pentru cei care trebuie să stea în picioare perioade lungi de timp (cum ar fi casieri și polițiști din trafic) sau să parcurgă distanțe mari (cum ar fi servere de restaurante și lucrători poștali). O altă cauză comună ...