Pliskova ajunge în ultimii patru, în timp ce Halep se prăbușește în urma exploziei „rușine” a lui Cahill

Numărul doi mondial Karolina Pliskova

Simona Halep a fost marcată drept „o rușine absolută” de către antrenorul Darren Cahill, în timp ce Karolina Pliskova a ieșit în fruntea într-o confruntare crucială de finală WTA Finals pentru a ajunge în ultimele patru.

Pliskova și Halep au participat vineri la ultimul concurs Purple Group de la Shenzhen, știind că câștigătorul se va confrunta cu capul de vârf Ashleigh Barty în etapa de semifinală, iar sezonul învinsului s-a încheiat.

Halep a luptat în urma umilinței unui bagel din primul set, dar Pliskova a venit dintr-o pauză în setul final pentru a câștiga 6-0 2-6 6-4.

Campioana de la Wimbledon s-a adunat în urma unor cuvinte de înțelepciune de la Cahill la sfârșitul primului set, dar australianul a spus că a fost „o rușine absolută” pentru o vrăjeală critică de trei jocuri în timpul unei alte sesiuni de antrenor pe teren, după ce a risipit un avantaj în setul final.

Cea de-a doua cap de serie Pliskova a suflat un Halep neobișnuit în primul set, cehul pierzând doar două puncte de serviciu după un început agresiv.

O mână directă în plasă i-a dat lui Halep o pauză și Pliskova a continuat să revină cu vigoare, jucându-se cu românca în timp ce a durat doar 21 de minute să încheie setul.

manșon cot kinetic ptex

Halep a ținut cont de sfaturile lui Cahill folosind mai multă rotire și luând ritmul mingii în timp ce ea a rupt în jocul de deschidere al celui de-al doilea set și a arătat caracterului să elimine o despărțire la 3-2 după ce Pliskova a revenit la serviciu.

Pliskova nu a reușit să oprească impulsul lui Halep, iar cea de-a cincea sămânță a egalat meciul cu un as înainte de a lua 2-0 în avantaj.

Cu toate acestea, Pliskova a răspuns câștigând cinci jocuri la rând, aruncându-l pe Halep cu lovituri solide și venind pe net cu fiecare ocazie.

Cuvintele dure ale lui Cahill la 3-2 nu au reușit să provoace o reacție pozitivă din partea lui Halep și, deși a reușit să revină la serviciu la 5-4, a fost ruptă pentru a treia oară în setul final și s-a înclinat când Pliskova a avut avere cu un câștigător netcord.

Campioana actuală Elina Svitolina a obținut mai devreme trei victorii din trei cu o înfrângere cu 7-5 7-6 (12-10) a suplentei Sofia Kenin și o va lua pe Belinda Bencic pentru un loc în finală.

Probleme Frecvente

Novak Djokovic a fost chemat de Dan Evans pentru organizarea unui eveniment cu „totală ignorare” pentru măsurile de siguranță. Etapa Zadar a turneului Adria Tour al lui Djokovic a fost anulată după ce Grigor Dimitrov și Borna Coric au dat rezultate pozitive la COVID-19.

Cum se face o masă. Realizarea unei mese este un proiect excelent de bază pentru lucrătorii de lemn începători, dar poate fi și un proiect complex pentru tâmplarii mai experimentați. Un tabel de bază constă dintr-o masă, picioare și șorțuri. Cu câteva piese ...

Cum să faci o cursă în Wii Sports. Dacă sunteți în baseball, dar nu în rularea Wii Sports, baseballul este pentru dvs. În modul de antrenament poți exersa lovitură după lovitură fără să trebuiască niciodată să rulezi bazele. Ține liliacul sus și în spatele tău până acum ...

Rafael Nadal a câștigat joi premiul Laureus Sportsman of the Year 2021, a doua oară în carieră, obținând prestigiosul premiu.